7 Nisan 2014 Pazartesi

Başarılı Insanların Alışkanlıkları

1. Başkalarının hiçbirşey veya olumsuzluk gördüğü yerlerde, onlar fırsatları görürler.
Aynen Internet’te sürekli tekrarlanan şu özlü söz gibi: “Sevgili optimist, pesimist ve realist, siz bardağın yarısı doluyken nasıl görüyoruz diye tartışırken, ben onu aldım ve içtim.” -Opportunist (Fırsatçı)
2. Çözüm odaklıdırlar.
3. Başkalarının sorun gördüğü yerde onlar alınacak bir ders görürler.
4. Başarılı insanlar bilinçli planlamayla kendi başarılarını yaratırlar, başka insanlar ise başarının bir nimet gibi onları bulacağını umut ederler.
5. Başarılı insanların herkes gibi korkuları vardır. Ama onlar korkularının onları limitlemesine izin vermezler.
6. Başarılı insanlar şikayet etmezler, çünkü şikayet etmek insanın sadece enerjisini emer ve insanı verimsizleştirir.
7. Başarılı insanlar başarısızlıkları için başkalarını suçlamazlar. Davranışları ve sonuçları için kendileri sorumluluk alırlar. Başkalarının hatalarını yapıcı eleştiriyle açıklarlar.
8. Başarılı insanlar meşguldürler. Ama bu boş bir meşguliyet değildir. Sonuca odaklı, verimli ve hızlı çalışırlar. Başkaları bir konu üzerinde saatlerce kafa patlatırken, onlar insiyatif alıp sorunun üstüne giderler.
9. Takım ruhuna inanırlar. Onlarla aynı ruhu ve aynı hedefleri taşıyan kişileri etraflarına çekerler. İki tarafın da kazançlı çıktığı bir iş yaklaşımları  vardır.
10. Başarılı insanlar hayatlarının her anını tutku ve enerjiyle yaşamaya çalışırlar. Bu da onları hem işlerinde hem de özel hayatlarında en heyecan vericisini aramaya iter. Steve Jobs ne demişti hatırlayın: “Her gününü ertesi gün ölecekmiş gibi yaşa.”
11. Başarılı insanlar hayatları boyu öğrenirler ve öğrenmekten bıkmazlar. Uzmanlaştıkları bir konu olsa bile onlar meraklarıyla başka konuları da araştırırlar.
12. İyi hesaplanmış risk alırlar: Parasal, profesyonel, psikolojik ve duygusal alanlarda.
13. Başarılı insanlar bugünün işini yarına bırakmazlar. Bir işin olması için illa ki ‘doğru zaman‘ı beklemezler. Doğru zamanı yaratırlar.
14. Başka insanların başarısı başarılı insanları sarsmaz. Tam tersine başarılı insanlar çevrelerindekilerinin tam potansiyelini bulabilmeleri için onlara yardımcı olur, yol gösterirler.
15. Değişime, yeniliğe açıktırlar. Yerlerinde saymazlar. Farklı durumlara ve çevrelere kolay adapte olabilen bir yapıları vardır.
Bu 15 madde “Nasıl başarılı olunur?” sorusunu cevaplayan ilk yazılarımdan biri, beğendiyseniz, çok yakında devamı gelecek.