29 Nisan 2014 Salı

BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞI İNSANA NELER YAPTIRIYOR.
Bilgisayar oyunlarında, oyun karelerinin hızlı hızlı göz önünden geçtiğini oyunu oynayan kişi hızlı düşünmeye ve hızlı hareket etmeye çalıştığını ifade eden Dr. Mehmet Yavuz: "Bu tür oyunlar saatler boyu oynandığında, beyini hızlı düşünmeye ve hızlı hareket etmeye programlamaktadır.
Ancak beyin fizyolojisi icabı hızlı düşünen aynı anda bir çok şeyi değerlendiren beyin bir konuyu derinliğine analiz ve sentez edememektedir. Bir diğer deyişle hızlı düşünme, bir konu ya da nesneye odaklanmayı ve yoğunlaşmayı engellemektedir. Dolayısıyla kişinin yöneldiği her şey derinlikten uzak yüzeysel bir bakış açısı ile ele alınmaktadır.
Bu ise özellikle öğrencilerde büyük sorunlara neden olmakta, derslere yoğunlaşma olamayacağı için başarısız olunmaktadır. Öğrenci ne kadar zorlarsa zorlasın üzerinde çalıştığı konuyu öğrenememekte, zaten bilgisayar oyunları nedeniyle zamanla gelişen dikkat dağınıklığı ve değişik derecelerde gelişen hiperaktivite nedeniyle çok çabuk her şeyden sıkılır duruma gelmektedir." dedi.
BİLGİSAYAR OYUN BAĞIMLILIĞI DİKKAT DAĞINIKLIĞI YAPAR
Sürekli bilgisayar oyunu oynamanın beyini hızlı ama yüzeysel düşünmeye programladığını dile getiren Dr. Yavuz, bu durumda üst düzey öğrenme ve algılama zorlukları oluşmaktadır.
Hatta ebeveyn, oluşan başarısızlığı çocuklarının zamanını bilgisayarla geçirmesine bağlamaktadır. Halbuki asıl olay bilgisayar oyunları ile oluşan beyindeki fizyolojik bozukluktur. Aynı bozukluğa çok hızlı okuyan insanlarda maruz kalabilir. Herhangi bir nedenden dolayı çok hızlı belge, kitap, gazete ya da dergi okuyanlarında veya görüntüleri sürekli ileri sararak araştırma yapanlarda da bu fizyolojik bozukluk gelişebilir.
Bu durumda bir süre sonra dikkat dağınıklığı nedeniyle odaklanma ve konsantrasyon bozukluğu kaçınılmazdır. Hatta çoğu kez kişiler birden bire gelişen algılama ve analiz yeteneklerinin zayıflamasını, hayatlarında ki herhangi bir aksiliğe bağlarlar ve asla asıl sebebi bulamazlar, diye konuştu.
BİLGİSAYAR OYUN BAĞIMLILIĞI KATİL YAPABİLİR
Norveç'te bilgisayar oyun bağımlısı bir kişinin, bir adada tatil yapmakta olan 92 kişiyi sadistçe öldürdüğünü hatırlatan Dr. Yavuz, daha sonra şunları kaydetti; "Bilgisayar oyun bağımlılığı, herkesi katil yapar diyemeyiz ama arka planda anti-sosyal psikopatik kişilik bozukluğu varsa, onun içindeki canavarı uyandırarak böyle kitlesel katliamlara sebebiyet verebilir.
Sürekli bilgisayar üzerinde aksiyon oyunu nedeni ile önüne geleni öldüren bir kişide reel hayatta da öldürme içgüdüsü harekete geçebilir. Bu kişilerde alt yapıda psikopatik sosyal uyum bozukluğu vardır. Birde sürekli oyun oynama nedeniyle beyindeki denge de bozulunca kişide öldürme içgüdüsü ya da katliam yapma duygusu harekete geçebilir.
Dünyanın çeşitli yerlerinde görülen nedensiz katliam olaylarının arkasında kişilik bozukluğu ile birlikte bilgisayar oyun bağımlılığının olması kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle bilgisayarlar için oyun üreten firmaların beyin ayarlarını bozmamak için 1 saat oyun süresinden sonra otomatik olarak 1 saat ya da daha fazla ara veren tarzda üretmelerini önemle tavsiye etmekteyim."
BİLGİSAYAR OYUN BAĞIMLISI OLAN NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR
Dr. Yavuz, bilgisayarda oyun bağımlılığının tedavisi konusunda ise şunları söyledi; "Her şeyden önce beyin bir süre nadasa alınmalıdır. Yani bilgisayar oyunları nedeniyle beyin ayarı ve dengesi bozulan kişi, en az 3 ay bilgisayar oyunundan uzak durmalı, hiç bir öğrenme faaliyetine girmemelidir.
Ben şahsen böyle bozlukluğu olan öğrencilere bir dönem okulu dondurmalarını önermekteyim. Bu dönem zarfında hiç bir şey okumamalarını ve öğrenme faaliyetini durdurmalarını istemekteyim. Zira eğer kalıcı bozukluklar gelişmemisse bir süre sonra beyin fonksiyonları eski fizyolojik normal durumuna dönecektir. Bilgisayar bağımlılığı olan kişilere herhangi bir ilaç kullanımı ya da antidepresan, anksiyolitik ilaçlar etkisizdir.
Hatta bunlar durumu daha da kötüleştirebilir. Ancak TMS ile beyin resetlemesi sonuç verebilir. Davranışçı bilişsel terapiler, dikkat dağınıklığını ve öğrenme güçlüğünü düzeltmez ama oyun bağımlılığı konusunda işe yarayabilir. Ama en önemlisi beyini en az 2-3 ay dinlendirmektir."

ont-si� p 8 0 p� ��� amily:"Arial","sans-serif"'> 

*Telefon muhabbetlerine sınır koyun. Farkına varmadan zamanımızı çalan faktörlerden birisi de telefondur. Telefon konuşmalarını uzun tutmamaya, boş sohbetlerle zaman geçirmemeye dikkat edin. Gerekirse, çalışma saatlerinizi arkadaşlarınıza bildirip, bu saatler arasında çok acil olmadıkça aramamalarını onlardan rica edin. Ailenize, o saatler arasında arayanları not almalarını ve gerekmedikçe sizi çağırmamalarını söyleyin. Bu disiplinin faydasını kısa sürede göreceksiniz.
*Çalışmalarınızı sık sık bölmeyin. Ders çalışırken, soru çözerken önceden belirlediğiniz çalışma süresine sadık kalın; sudan bahanelerle (bir şeyler atıştırayım, evdekilerle şu konuyu bir konuşayım gibi) çalışma masasını terk etmeyin. Yapmanız gerekenleri çalışmanın öncesinde veya sonrasında yapın; araya giren bu tür davranışlar çalışma sürenize dahil olduğundan size fazla çalıştığınız hissini vererek aldatıcı olur.


Aşırı çalışmanın da zararı vardır. Ders başında ilgisiz şeylerle uğraşmak ne kadar zararlı ise, aralıksız ders çalışmak da o kadar tehlikelidir. Unutmayın sizler birer insansınız ve her insan gibi dinlenme ihtiyacınız vardır. Başarılı olan öğrenciler durup dinlenmeden çalıştıkları için değil, sistemli çalıştıkları için hedeflerine ulaştılar. Siz de kaldıramayacağınız bir programı takip etmeye çalışmayın; bu durumda veriminiz iyice düşer ve bir süre sonra hiç çalışamaz hale gelirsiniz. O halde, çalışma aralarına mutlaka dinlenme süreleri ekleyin.

*Bazı gıdaların çalışmaya olumsuz etkisi vardır. Doğal gıdalar alın; mevsim dışı turfanda sebze ve meyvelerden, uyarıcı veya uyku getirici yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Doğal beslenmenin çalışmalarınıza faydası vardır.
Örneğin, çalışma öncesi ayran türü uyku getirici içecekler, aşırı yorgunluklarda uykunuzu engellemek için kafeinli içecekler içmeyiniz; bu tür anormal beslenmelerin ertesi günkü zararı o gün edindiğiniz