9 Haziran 2014 Pazartesi

Philip E. Humbert adlı bir psikiyatri profesörü "İnsanlara mutlu yaşamın anahtarını 10 kuralda toplayacak olsam hangi deyişleri seçerdim" diye kapsamlı bir çalışma sonrası bir liste çıkartmış.

1. Kendini tanı. (Sokrat) 
Kendi içinde yolculuk yap. Günlük tut. Kalbin gönlün vicdanın ne diyor? Neyi öne çıkartıyor? Dünyaya bilinçli bakmanın yolu başta bu iç yolculuktan 
geçiyor. 
2. Olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol. (Mevlâna) 
Dürüst ol adil ol hakça düşün. İçinden gelen sesin öne çıkardığı değerleri koru. Hayatta bir şeyleri korumak için ayakta kalmazsan her şey seni düşürür.

3. En yukarda aşk var. 
Sesi müziğe dönüştüren aşktır. Aşk olmazsa sevgi ilişkileri yoksa ihtimam eksikse hayatın kuru bir daldan farkı kalmaz.

4. Dünyayı hayal gücü döndürür. (Albert Einstein) 
Yaptığımız her şey hayal kurarak başlar. Hayat -herkes için- hayalleri gerçekleştirmek ve yapabileceğinin en iyisi olabileceğinin en güzeli peşinde gitmektir. Bobby Kennedy'nin sözü gibi: Diğerleri dünyaya bakıyor ve "Neden" diye soruyor. Ben bambaşka bir dünya düşünüyor ve "Neden olmasın" diye soruyorum

5. Fazla güzellik göz çıkarmaz. (Mae West) 
Güzel hayat doya doya yaşanır. Mutluluk paylaşılır hayatı sevme hissi coşkuyla beraber gelir. Ruhun müziğinde "Haydi bastır göster kendini" temposu vardır. Kibir değil coşku!

6. Fırsatlar yakalandıkça çoğalır. (Sun Tzu) 
Başarı cesaret ister başlangıçtaki cesaret sonradan inanca dönüşür. İnanç insanlığa daha iyi hizmet arzusuna dönüştüğünde fırsatlar yelpazesi yukarı bir seviyede tekrar açılır.

7. Ya yap ya yapma. Denemek yok! (Yoda - Yıldıa Savaşları) 
Hayat seri hareket karar ve kararlılık gerektirir. Tereddütte kalanlar geride kalır. Hayatın üstüne gitmezseniz hayat sizin üstünüze gelir.

8. Mükemmellik ekleyecek bir şey kalmadığında değil alınacak bir şey kalmadığında oluşur. (Antoine de St.Exupery) 
Hayatınızı basitleştirin. Basite indirge indirge bir kere daha indirge... O zaman ne kalıyor ona bak. İstekler listenizi kısa tutun. Kısa tutun ki fokus edebilesiniz. Güneş ışığına büyüteç tutmak gibi odaklamazsanız hayatı yakamazsınız.

9. Kabiliyet yoksa sanatçı olmaz ama çalışılmadıkça kabiliyet hiç bir işe yaramaz. (Emile Zola) 
Ancak akıllı bilinçli ve odağı şaşmayan çabalar sonrası olası potansiyelin yapabilecekleri gerçekleşir. Elması yontmadıkça elinizde sadece bir taş parçası vardır.

10. Hayatı yaşamanın iki yolu var. Biri hiçbir şey mucize değilmiş gibi yaşamak... Diğeri herşey mucizeymiş gibi yaşamak. (Albert Einstein) 
Şükretmeyi unutmamak gerek!