9 Haziran 2014 Pazartesi

ZAMAN NEREDE HARCANIRSA HAKKIYLA DEĞERLENDİRİLMİŞ OLUR ?

  • Belli bir plan ve proje yapmak hayatınızın düsturu olmalıdır. Plansız bir hayatında bütün gayretlere rağmen çok güzel bir netice verdiği görülmemiştir.
  • Sürekli bir hesap verme şuuru içerisinde geçirilen hayatın sahibinin bu konuda çok titiz ve dikkatli davranması çok doğal ve en doğrusudur.
  • Faydalı bir ilimle uğraşmak ve bilgimizi artırmak, insanlara faydalı olma yolunda gösterilen çaba ve gayret için harcanılan vakit de boşuna geçirilmiş bir vakit değildir.
  • Allah'ı anmak ve onun kainata serpiştirdiği harikuladelikleri tefekkür hususunda harcanan zaman boşun aksine çok değerli ve dolu dolu geçirilmiş zamandır.
  • Yeterince çalışma ve gayretten sonra hak edilen ve Kur'an’ında tavsiyesi olan dinlenme uyku içinde geçirilen vakit insan için gerekli bir şarj dönemi olduğundan boşuna değildir.
  • Çoluk çocuğun rızkının helal yoldan temini hususunda geçirilen vakit boşa geçirilmiş bir vakit değildir.


ZAMAN KILIÇTIR; SEN ONU KESMEZSEN O SENİ KESER.

Büyük sahabi Abdullah bin Mesud (ra) "Üzerine güneşin battığı ve ömrümün eksildiği ancak amelimin artmadığı bir güne duyduğum pişmanlık kadar,başka bir şeye pişmanlık duymadım." Derken zamanın kıymetini ifade eder. Büyüklerimiz bu yüzden "Vakit nakittir." Diyerek zamanın kıymet ve ölçüsünü veciz bir şekilde anlatmışlardır. Şimdi bize düşende onların bu gayretlerini boşa çıkarmama adına bu hazineyi en ideal şekilde kullanmanın yollarını bulup öğrenme ve bu şekilde ebedi mutluluğa ulaşmak olmalıdır.
·         İnsana akıldan sonra verilen en değerli nimet zamandır.
·         İki nimet vardır ki insanların çoğu bunda aldanmıştır. Bunlar boş vakit ve sıhhattir. (S.A.V)

·         Zaman sessiz bir testeredir. Basit bir insan zamanını nasıl öldüreceğini,değerli bir insanda nasıl kazanacağını düşünür.