8 Ocak 2015 Perşembe

  DANİMARKA- KOPENHANG ve İSVEÇ GÖTEBORG’A YOLCULUK 
Danimarka Kastrup Havalimanı indiğim saatlerden itibaren bizleri yalnız bırakmayan dört gün boyunca  benimle beraber olan ve rehberliğimi yapan ve bizleri Danimarka ya davet eden  ailesine ayırması gereken kıymetli zamanlarını bizlere ayıran Değerli dost güzel insan Mustafa kardeşime, Değerli idarecimiz  Mahmut Abiye, Kopenhag da görevli hocamız Genç dinç dinamik aktif kardeşim Abdülkerim’e ve Kopenhangda  yurtta görevli Enes hocama ve Mustafa hocama tüm görevli hocalarımıza, Næstved ‘de bizleri ağırlayan Abdurrahman Köse hocamıza, İsveç Göteborg da bizleri karşılayıp ağırlayan Yurtta görevli hocalarımız Osman hocama ve Danimarka Kopenhag da tanışma fırsatı bulduğum değerli Hasan Bey ve Hayrullah’a sizleri hiç unutmayacağım iyi ki varsınız ve bu güzellikleri bizlere yaşatıyorsunuz sağ olun var olun. Bunların yanı sıra    burada isimlerini sayamadığım tüm yönetim kurulu üyelerine binlerce teşekkür etmek istiyorum.
Birkaç günlük kısa zaman dilimde de olsa beni sımsıcak duyguları ile kucaklayan ve sevgi ile karşılayan Kopenhag ve Göteborgda düzenlenen konferans ve seminerlere iştirak edip bizleri yalnız bırakmayan tüm herkese selam sevgi ve muhabbetlerimi iletiyorum.
İyi ki varsınız ve bu güzellikleri bizlere yaşatıyorsunuz.
Bu dostluk ve kardeşliği pekişmesi dileğimle aşağıdaki güzel yazıyı sizlerle paylaşıyorum. 
Eğer her yemekte tabağınız hiç kullanılmamış kadar temiz oluyorsa ekmekle ve yemekten sonra sağ elinizin işaret parmağı kırıntıları almak için masada geziniyorsa kendiliğinden ya da restaurantta bi şeyler isteyecekken garsondan, eliniz havaya kalkıyorsa gayriihtiyarî ve “yemekçi” diye bağırmak geçiyorsa içinizden.
Bazı toplu fotoğrafları kaçırmışsanız yemekhane de olduğunuzdan.
Arkadaşlarınızı, hocalarınızı, aşçınızı ailenizden çok görmüşseniz gençlik yıllarında ve babanızdan çok kez “ne zaman dönüyorsun” sorusunu duyduysanız.
Zeyd, Amr isimleri aşinaysa en yakın arkadaşınızın ismi kadar size ve şimdiki telefon defterinizde onca Hilmi onca Süleyman kayıtlıysa.
Tüm arkadaşlarınızla uyumamışsanız izin gecelerinde.
Kurban bayramının ilk günü hiç evde olmamışsanız ve buna da üzülmemişseniz hiçbir zaman. Hiç veda etmemişseniz arkadaşlarınıza, sevinçle ayrılmış ama iki günde sıkılmışsanız evden. Şimdi hayatta tanıdığınız tüm insanlar bir yana o arkadaşlarınız bir yanaysa.
Yıllar sonra ilk kez görseniz bile nedensiz gülebiliyor, sıkı sımsıkı kucaklayabiliyorsanız onları, dönüp baktığınızda yığınla güzel mi güzel gençlik hatıralarınız varsa ve bir solukta keşke tekrar yaşasam diyorsanız.
Siz hissetmeseniz bile dosdoğru abdest alabiliyor, namaz kılabiliyorsanız, kıraatiniz siz çalışmasanız bile çok düzgünse, arkadaşlarınız “sen varken bize düşmez” diyip sizi geçiriyorsa imamlığa.
Okunan bir ayet bir hadis size aşina geliyorsa ve manasını azda olsa kendiniz çözebiliyorsanız. Nereye giderseniz gidin o beldenin en ihtişamlı yerinde kendinizi güvende hissedecek bir yer bakınıyorsanız.
Cebinizden çıkardığınız takkeniz lacivertse ve şükrederken, hamd ederken, yalvarırken, isterken, sığınırken yaratana kalkan elleriniz birleşiyorsa daima, kafanızı umarsızca kaldırmayıp mahcup kalbinize eğiliyorsanız edeple.
Sizde bu çorbadan içmiş, bu nurla yoğrulmuşsunuz demektir. Mevla’m ayırmasın daim kılsın.
SELAM SAYGI VE MUTLULUK DİLEĞİMLE…………………