20 Ocak 2015 Salı

Herkes başarılı ve mutlu olmak ister

Herkes başarılı ve mutlu olmak ister. Yalnız herkes doğru adımlar atmaz. Bu sebeple başarılı ve mutlu olamaz. Başarılı ve mutlu olmak için doğru bir yol haritası takip etmeliyiz.
1. Allah’a inanmalı, kitabını okumalı ve ona uymalıyız. Bir iğne ustasız, bir kitap yazarsız, bir resim ressamsız olmaz. İnsanı ve kainatı yaratan bir Allah var, ona inanmalı ve verdiği nimetleri hatırlamalı, ona şükretmeliyiz.
2. Şükür ve namaza devam etmeliyiz. Hepiniz milyonersiniz. Beyninizi kaça satarsınız, der Daniele Carnegie. Beyin, kalp, göz, el, ayak… Organlarımıza paha biçilemez. Onları bize veren Allah, şükür istiyor. 24 saat ömrün en az bir saatini namaza ayırmalı, ona şükretmeliyiz ki cenneti de hak edelim.
3. Hedef belirlemeliyiz. Hedefi olmayan yelkenliye hiçbir rüzgar yardım etmez. İnsan 10 sene, 20 sene sonra nerede olacağını hayal etmeli, hedefler koymalı ve ona göre çalışmalı.
4. Plan yapmalı ve asla vazgeçmemeliyiz. Zaman kıymetli. Onu verimli kullanmalıyız. Bunun için bir plan yapmalı ve planlı çalışmalıyız.
5. Cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi aletleri bilinçli kullanmalı, zamanımızı bunlara çaldırmamalıyız. Bir öğrenci genel olarak 6-7 saat ders görür. 3-4 saat de ders çalışmalı. Bu saatlerde cep telefonu, bilgisayar ve tv kapatılmalı. Geride 14 saat zamanımız var. Bu faydalı aletleri ders saatleri ve çalışma saatleri dışında kullanabiliriz.
6. İnsanlarla iyi geçinmeli ve yardımlaşmalıyız. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Yardımlaşmak insanı mutlu eder.
7. Organlarımızı verimli kullanmalıyız. Göz görme, kulak işetme, ayak yürüme, beyin öğrenme programlı. Her gün okumalı, bilgi edinmeli ve benimize bilgi vitamini göndermeliyiz. Bilgi güçtür. Bilenlerle bilmeyenler eşit değildir. İki günü eşit olan zarardadır, buyurur Peygamberimiz (sav). Okumayı beyni besleme ve sevap kabul etmeliyiz.
Dünya ve ahiretimizi cennete çevirmek için çalışmalıyız.