20 Ocak 2015 Salı

İnsan, Birinin Öldüğünü Duyunca Sevinir mi?

Sevinirmiş; her ne kadar çocukluğumuzda Türkçe kitabımızda “ahlaklı insan dünyanın her neresinde olursa olsun bir felaket olduğunda, birinin öldüğünü duyduğunda üzülen insandır” diye tarif edilirdi, ancak ben onların öldüğünü duyunca sevindim.

İçim cız etti, ağladım; onların çaresizliğine, kendi çaresizliğime, elimden bir şey gelememesine, yetkililerin duyarsızlığına ağladım. Ancak onlar için sevindim “öldüler kurtuldular” dedim.
Onlar; yama yaptığı kulübede yaşayan merdivenleri emekleyerek çıkan Müzeyyen nene, cami önünde yatan İbrahim amca, kanser hastası olup bir türlü tekerlekli sandalye alamayan Nuri amcaydı.

Yaşlılarla Dayanışma Derneği olarak Adana’da yaşayan muhtaç mağdur yaşlıları bu yılda ziyaret etmeye başladık. Geçen yıllarda bizimle kapı kapı dolaşarak muhtaç yaşlıları ziyaret etmemize yardımcı olan Mithatpaşa Mahallesi muhtarlığını aradığımda muhtarın değişmediğini duyunca ziyadesi ile memnun oldum. Gezdiğimiz mahallelerin en ilgili en duyarlı muhtarlarıydı o. Mahallesindeki yaşlıları tekrar ziyaret ederek yardım yapacağımızı söyleyerek listemdeki yaşlıların durumlarını, yetkililerden gelip ilgilenen olup olmadığını sordum.  Bildirimde bulunduğumuz halde yaşlılarla ilgilenen olmamıştı, sefalet içinde yaşayan yaşlılarımızdan üçü vefat etmişti.

Bu yazıyı okuyan çoğu insanında içinin acıdığını hissedebiliyorum, ancak bu yeterlimi?
Türkçe kitabımızda ki ahlaklı insan tarifinde bir eksiklik yok mu?
“Ahlaklı insan dünyanın her neresinde olursa olsun bir felaket olduğunda, birinin öldüğünü duyduğunda üzülen insan mıdır?” 

Bir gün bir arkadaşımın dükkânında caddeyi seyrediyoruz. Arkadaşım “ben yaya kaldırımında karşıdan karşıya geçmeye çalışan âmâları görünce çok üzülüyorum, onlara araba çarpacak diye çok kokuyorum, bakamıyorum” dedi. 
 “ Peki, onlar için bir şey yapıyor musun, mesela hiç ellerinden tutup karşıya geçirdin mi?” diye sorduğumda şaşırıp kaldı, “hangi birini geçireyim?” diye cevap verdi.
Yukarda ki ahlaklı insan sorusunu tekrar sorayım, sizce bu tarifte bir eksik yok mu?  Ben bu cümleyi söyle tamamladım;  “Ahlaklı insan dünyanın her neresinde olursa olsun bir felaket olduğunda, birinin öldüğünü duyduğunda üzülen ve başka acılar yaşanmasın diye harekete geçen insandır.”
Siz olsanız bu cümleyi nasıl tamamlardınız?


Dr. Ayten Leyla Sağlamtimur 
Yaşlılarla Dayanışma Derneği Bşk