27 Şubat 2015 Cuma

Sabır Her Derdin İlacıdır...
Kısmet oldu 10-18 Mart arası umre ziyaretini gerçekleştirdim. Bu ziyarette öğrendiğim en önemli şeylerden biride sabır oldu. Bu nedenle Cuma mesajı olarak sabır konusunu ele almaya çalıştım.
Allah'u Teâlâ şöyle buyuruyor:
 “ Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım dileyin. Şüphesiz ki Allah sabredenlere yardım eder ve onları galip kılar.” ( El-Bakarah Suresi / 153. Ayet )
Not : Sabır kalbin farzlarındandır. O da nefsi hapsederek sevmediği şeye tahammül etmeye veya zevk aldığı şeyden uzaklaşmaya zorlamaktır.
* Sabır Üç Kısımdır..
1. Allah’ın farz kıldığı taatleri eda etmeye sabretmek.
2. Allah’ın haram kıldığı şeylerden sakınmaya sabretmek.
3. Bela ve musibetlere sabretmek.

1. Allah’ın Farz Kıldığı Taatleri Eda Etmeye Sabretmek:
Yani namazları vakitlerinde kılmak, Ramazan ayı orucunu tutmak ve Allah'u Teala’nın her mükellefin üzerine din ilminden öğrenilmesini farz kıldığı hususları öğrenmek gibi Allah’ın farz kıldığı şeyleri eda etmeye nefsi zorlamaktır.
2. Allah’ın Haram Kıldığı Şeylerden Sakınmaya Sabretmek:
Yani Allah’ın haram kıldığı şeyleri yapmaktan nefsi uzak tutmaktır. Bu ise , namazı terketmek , içki içmek ve hırsızlık yapmak gibi diğer haramları irtikap etmekten nefsi menetmek de ve zaptetmek de büyük bir mücadele ister.
3. Zorluklara Ve Belalara Sabretmek:
Yani acı, eza, geçim sıkıntısı ve hüzün gibi insanın başına musibet sebebiyle gelip nefse sıkıntı veren şeylere sabretmek. Zira dünya bela, imtihan ve amel yurdu; Ahret ise hesap yurdudur.
Peygamber Efendimiz ( Sallellahu aleyhivesellem ) mealen şöyle buyurmuştur :
“ Allah azze ve celle şöyle buyuruyor : ‘ Ben kulumu iki sevdiğiyle ( Gözleriyle) belaya uğratırsam o da sabrederse ona onlara bedel Cenneti veririm.’” (Buharİ )
 Allah’a Teslim Olmak  O’ndan Razı Olmak :
Allâh’a itiraz etmeyip, kadere ve kazaya râzı olmak her mükellefe farzdır. Allah’tan razı olmak kalbin farzlarındandır. Manası da tüm noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah’a teslim olmaktır; ancak insanların çoğu musibetlere sabretmeyi terkedip günaha düşerler.
O halde Müslümanın sabırla güzelleşmesi , kendini buna alıştırması , işini Allah’a teslim edip bütün işlerinde Allah’a tevekkül etmesi gerekir.
Ebu Hureyre ( Radıyallahu anh) anlatıyor :
" Bir gün , Resulullah ( Aleyhissalâtu vesselâm) ashabına : " Şu kelimeleri kim [ benden ] alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek " buyurdular. Ben hemen atılıp:
" Ben ! Ey Allah´ın Resulu ! " dedim. Aleyhissalâtu vesselâm elimden tuttu ve beş şey saydı :
* Haramlardan sakın , Allah´ın en abid ( İbadet eden ) kulu ol !
* Allah´ın sana ayırdığına razı ol , insanların en zengini ol !
* Komşuna ihsanda bulun , mü´min ol.
* Kendin için istediğini başkaları için de iste , Müslüman ol !
* Fazla gülme. Çünkü fazla gülmek kalbi öldürür."
( Tirmizi - İbnu Mace ).
Hz. Enes ( Radıyallahu anh ) anlatıyor :
" Resûlullah ( Aleyhissalâtu vesselâm ) , ölen çocuğu için ağlamakta olan bir kadına rastlamıştı :

" Allah´tan kork ve sabret ! " buyurdu. Kadın ( Izdırabından kendisine hitap edenin kim olduğuna bile bakmadan ) :" Benim başıma gelenden sana ne " dedi.
Resûlullah ( Aleyhissalâtu vesselâm ) uzaklaşınca , kadına :" Bu Resûlullah idi ! " dendi. Bunun üzerine , kadın çocuğun ölümü kadar da söylediği sözden dolayı utanıp üzüldü. Özür dilemek için doğru (Aleyhissalâtu vesselam )´ın kapısına koştu. Ama kapıda bekleyen kapıcılar görmedi , doğrudan huzuruna çıktı ve :Ey Allah´ın Resulü , o yakışıksız sözü sizi tanımadan sarfettim , bağışlayın ! " dedi.
Aleyhissalâtu vesselâm :" Makbul sabır , musibetle karşılaştığın ilk andakidir " buyurdu."
( Buhari , Müslim , Tirmizi , Ebu Davud , İbni Mace , Nesai )
Ümmü Seleme ( Radıyallahu anha) anlatıyor :
" Resulullah ( Aleyhissalâtu vesselam)´ı şunları söylerken işittim :
" Kendisine bir musibet gelen Müslüman Allah´ın emrettiği : " İnna lillahi ve inna ileyhi raci´un , Allahümme ecirnî fi musîbetî vahluf lî hayran minha : "
Manası : '' Biz Allah'a aitiz ve ancak O´na döneceğiz. Bana bu musibetim için ücret ver. Ve bana bunun arkasından daha hayırlısını ver " derse Allah o musibeti alır ve mutlaka daha hayırlısını verir...

HAYIRLI CUMALAR SELAM VE DUA İLE…

www.saitozdemir.net