28 Haziran 2016 Salı

YAŞA GÖRE ETKİLİ İLETİŞİM KURMA YÖNTEMLERİ

Etkili iletişim çocukların sosyal, akademik ve duygusal gelişimi için çok önemli. Çocuklar aynı yetişkinler gibi anlaşılmak, sevilmek, duygusal yakınlık, saygı görmek, dikkat çekmek, destek ve sınırların belli olmasını beklerler. Çocuklarla hangi yaşta olurlarsa olsunlar etkili bir iletişim kurabilmek için onların duygularını anlamaya, bunlarla ilgili konuşmaya hazır olmalısınız. Yapılan çalışmalara göre onların duyguları hakkında konuşan anne babalara sahip çocukların duygusal zekâları gelişiyor ve büyüdüklerinde kendi duygularını ve başkalarının ne hissettiğini anlayabiliyorlar. Gelişim psikolojisinde yapılan sayısız çalışmaya göre doğduğumuz andan itibaren, etrafımızda duyduğumuz her şey, kurduğumuz iletişim, dinlediğimiz müzik, bir başkasının davranışları, okuduğumuz kitaplar, aldığımız disiplin beynimizin gelişimini etkiliyor. Dolayısıyla doğduğumuz andan itibaren ebeveynlerimizin bizi nasıl yetiştirdiği beyin gelişimimiz açısından çok önemli.    
Çocuklar sizinle işbirliğine girmiyorsa çoğunlukla “ben de bir bireyim ve isteklerim var, siz de beni anlayın” demek içindir.
Küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza ne demek istiyorsanız net bir şekilde onu söyleyin ve söylediğiniz şeyin arkasında durun. Yalnızca “hayır” kelimesini kullanmamaya gayret gösterin özellikle küçük çocuklarda “hayır” demek onlar için hiçbir anlama gelmiyor. Şimdi mi hayır , sonra evet mi olacak ya da sonsuza dek mi “hayır” ve en önemlisi neden “hayır”. Bir örnek vermek gerekirse 5 yaşındaki çocuğunuz yemekten önce çikolata yemek istiyor, siz de vermek istemiyorsunuz çünkü yemek vakti. “hayır” diyip kestirip atmanız onu daha çok sinirlendirebilir; onun yerine, göz kontağı kurarak “şimdi olmaz, yemek zamanı geldi, hep beraber yemek yiyeceğiz, yemekten sonra bir parça yiyebilirsin” diyebilirsiniz. Eğer gündüz çikolata yemişse ve tekrar yemesini istemiyorsanız, yine göz kontağı kurarak “ şimdi yemek yiyeceğiz ve sen bugün çikolata yedin, onun yerine daha sağlıklı yemekler yiyelim, hadi bakalım şimdi beraber sofrayı hazırlayalım seninle” diyebilirsiniz. Israr etmeye devam ederse vazgeçip çikolatayı vermemeniz gerekir yoksa bu problemle sürekli karşılaşırsınız, eğer pes etmeyeceğinizi görürse zaten bir süre sonra isteğinden vazgeçecektir.
 
Çocuğunuzla iletişim kurarken çok sabırlı olmalısınız. Eğer 2 yaşında sizinle sürekli inatlaşan bir çocuğunuz varsa, 2 yaşın çok zor bir yaş olduğunu ve genelde her şeye ilk başta “hayır” diyeceğini hatta ağlayacağını bilerek onunla iletişim kurmalısınız. En önemlisi de çocuğunuz kaç yaşındaysa o yaşa uygun bir şekilde iletişim kurmanız. 2 yaşındaysa en fazla 1- 2 kısa cümleyle isteklerinizi söylemeniz yeterlidir. Uzun uzun cümleler kurarsanız ne demek istediğinizi net bir şekilde anlayamaz zaten işbirliğine çok açık olmadığından siz de işin içinden çıkamazsınız. 3-6 yaş arasındaki bir çocukla iletişim kurarken de aynı şekilde sabır önemlidir. 3-6 yaş arasındaki çocuğunuz sizden olmayacak bir şey istedi. Örneğin akşam saatinde bir arkadaşının evine oynamaya gitmek istiyor ve ağlıyor, bağırıyor gitmek için ve siz gitmesine izin vermediniz. Önce onun duygularını anladığınızı ifade etmelisiniz. Yani “Arkadaşına gitmek istediğini biliyorum ve şu an gidemediğin için üzgünsün ama bana biraz daha iyi davranmalısın. Oyun oynamak istediğini görüyorum, başka bir fikrin var mı? Belki arkadaşına yarın gidebiliriz”.
Yine aynı yaş grubunda genellikle inatlaşma ve kötü sözler söyleme hatta zaman zaman vurma davranışı sergileyebilirler. Bunlarla başa çıkarken çocuklarınızın beyin gelişimine destek olmak için “ O sözleri söylemiyoruz, böyle konuşmanı istemiyorum sana kaç defa söyledim” yerine “ Kızgın olduğunu görüyorum, kızgınlığını daha farklı kelimelerle başka türlü söylemeyi deneyebilir misin? Ya da “ Böyle davranmaman gerektiğini sana kaç defa söyleyeceğim” yerine, “ Bu durumda başka ne yapabilirdin?” İlk yazdığım şekilde söylerseniz suçlama yapmış oluyorsunuz ve çocuğunuz otomatik olarak ya savunmaya geçiyor  ya da saldırıya devam ediyor ama ikinci yazdığım cümlelerle iletişim kurarsanız çocuğunuzun durup düşünmesini sağlatmış oluyorsunuz, suçlama yapmıyorsunuz, başka ne seçenekleri olabileceğini düşündürtmüş oluyorsunuz. Bunu sürekli ve sabırlı bir şekilde yaparsanız hem çocuğunuzun beyin gelişimine katkı sağlarsınız hem de etkili bir iletişimle sınırları çizmiş olursunuz.
Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun onları dinleyin. Göz kontağı kurun ve sözleri bitene kadar dinleyin, alaycı bir tavır takınmayın, saçma sapan bir şey söylediğini düşünseniz bile alay etmeyin ve dinleyin, belki onun için bu konu çok önemli ve sizinle paylaşmak istiyor. Eğer ona bakarak dinlemezseniz birini dinlemenin önemini anlamaz ve ileride aynı şekilde kendisi de iyi bir dinleyici olmayacaktır. Çocuğunuzu dinlerken aynı hizaya gelmeye dikkat edin mümkünse aynı boya gelmek için siz oturun.
İlkokul çağındaki çocukların anneleri genellikle şundan şikayet ederler. “Bu gün okulda ne yaptın diyorum anlatmıyor?” Çocukların bunu anlatmama sebepleri çok genel bir soru olduğu içindir. Küçük yaştaki çocuklara genellikle çok daha spesifik sorular sormak gerekir. Yani “bugün okulda seni çok sevindiren bir şey oldu mu?” Ya da “bugün okulda üzüldüğün bir şey oldu mu? gibi.. Net sorulara cevap almak her zaman daha kolaydır. Unutmayalım ki 11-12 yaşından küçük çocuklarda soyut düşünme evresi oluşmadığından bu soruları ne kadar daraltıp sorarsak net cevap almamız o kadar kolaylaşır.   
Çocuklar genelde istekleri olmadığında sizden nefret ettiklerini söylerler ama mutlu olduklarında sizi çok sevdiklerini… Sizden nefret ettiklerini söylediklerinde duyguları onlara hatırlatın. “ Şu an çok kızgın olduğunu görüyorum ve benden nefret ettiğini söylüyorsun ama daha dün beni ne kadar çok sevdiğini söylüyor ve beni öpüyordun. Gördüğün gibi kızgınlık, öfke, nefret de sevgi gibi duygudur ve duygular gün içerisinde bile defalarca değişebilir. Ben de seni çok seviyorum ama bazen kızıyorum ve bu seni sevmediğim anlamına gelmiyor. Kızgınlığın birazdan geçecek, seni biraz yalnız bırakayım” diyerek oradan uzaklaşabilirsiniz. Çocukların gelişiminde sınırlar çok önemlidir dolayısıyla sınırları elden bırakmadan onlarla en etkili şekilde iletişim kurabilirsiniz.
Çocuklarınız size sinirlendiğinde sizin bu öfkeyle nasıl başa çıktığınızı görmeleri çok önemlidir çünkü sizler çocuklarınız için her zaman bir modelsiniz dolayısıyla sizin de onlara bağırmanız, vurmanız ya da kötü kelimeler kullanmanız onların öfkeyle başa çıkılamayacağını görmelerine sebep olur. Sizin sakin kalmanız onların da bir süre sonra öfkelerinin azalmasını sağlatır.
Bir başka konu da çocuklarınız hangi yaşta olursa olsunlar hatalarını sürekli yüzlerine vurmayın. Onların olumlu taraflarını öne çıkarıp hatalı yaptıkları şeyler için de “ Bunu başka türlü nasıl yapabilirdin düşünelim, sen ne dersin bir fikrin var mı?  Önce ondan fikir almaya çalışın, olmazsa “ benim birkaç fikrim var, istersen ben 1 tane söylerim sen de bu arada düşün aklına gelirse sen de 1 tane söyle” diyerek yine onun beyin gelişimine katkıda bulunmaya çalışın. Onun yerine sizin düşündüğünüzü göstermeyin ya da cesaretini kırmayın. Son olarak salak mısın, aptal mısın? Bunu nasıl yapamazsın? Kardeşin nasıl yapıyor, sen nasıl yapamıyorsun? gibi karşılaştırmalı cümleler beyni çok olumsuz etkilediği gibi beynin gelişimini de engelliyor , ne kadar kızarsanız kızın bunları kullanmamaya özen gösterin.