30 Ocak 2017 Pazartesi

KİSKANÇLIK
Bir dereceye kadar rekabet vardır. Rekabet ya da çekişme sözel ya da atletik, hayal kırıklığı, dikkat çekmek için bitmek bilmeyen istekler ya da regresif bir olayla kendini gösterebilir. İyi bir idari para birimi olan bu "sağlıklı" rekabet bir çocuğun gelişiminde çok önemli olan sosyal, kişisel ve bilişsel becerilerin kazanılmasına faydası olur. Ancak bu, anne babalar tarafından iyi yönetilememesi ileride ortaya çıkabilir psikolojik problemleri de beraberinde getirebilir. Kardeşler arasında bulunabilir birisi kıskançlık iyi bir şekilde bertaraf edilmemiş. Bunlar arasında bir kıyaslama yapmak ve yapmak. Ailelerle birlikte kardeşleri birbirileş ya da diğer çocukları kendi çocukluğu karşılaştırırlar. Özellikle anne ya da baba, kardeşler arasında kişiliğine ya da özelliklerine benzeyen çocuklara daha farklı bir muamele de gösterebilirler. Bu durum iki kardeş arasında kızgınlığa ve çatışmaya neden olabilir.
"Kazananlar ve Kaybedenler" klubü oluşturmayınız.
Montclair Devlet Üniversitesi, Aile ve Çocuk çalışmaları departmanından Doç.Dr.JonathanCaspi'ye göre, Aileler farklı şekillerde, evde "kazananlar ve kaybedenler" kulübü kurmuş oluyorlar, bazı çocuklardan birinin bir vaktini başka derecyle söyleyerek. "Abin matematikte ne kadar başarılı, sen de onun gibi olsan keşke" gibi ... Bunun yerine çocuklar arasındaki olumlu farklılıkları ve kendilerine sahip oldukları başarılarını ortaya dökmek gerekir. Mesela, iki çocuğunuz da yanınızdayken, birine "İşte benim müzisyenim" diyen, diğerine "benim küçük matematikçim" diyebilirsiniz ya da becerileri onun ön plana çıkaracak övgü dolu sözleri onu ikisi yan yanayken söylerğin her ikisi de kazanan olur. Kardeşler arasında problem seviyesinde rekabet görüldüğüünde nedende ortadan kaldırılmalıdır. Anne babanın becerileri burada çok önemlidir. Sevgi, sabır, anlayış, sağduyu önemlidir.  
Bunun yanında çocuklara okula ya da bir faaliyete yollarken kolaylık olsun diye her ikisini de aynı okula ya da faaliyete yollamayın. Çocuklara birinin müziğe kabiliyeti yoksa "nasılsa abisi piyano kursuna gidiyor, evde piyano da var o da gitsin" demeyin ya da biri özel okula gidiyorsa diğerlerinin becerilerine bakarak onu yollayıp yollamayacağınıza karar verin. Kolayca kısa süre beklemek.
Tatlı rekabeti koruyun
Bazen de Çocuklar Arasındaki tatlı müsabaka anne babaların Katkıları Sayesinde OLUMSUZ sonuçlanabilir. Çocuklar kavga ederken, anne babalardan birinin, şaka niyetiyle bile olsa da, "senin tohumun kötü", "aynı baban gibisin" gibi tabirler kullanmaları, çocuk arasındaki rekabeti olumsuz etkiler.
Bir çocuğun diğerinden daha başarılı olması da içten içe diğer çocuğun kıskanmasına, kardeşine olumsuz duygular beslemesine neden olabilir. Anne babalar da bu duyguları daha fazla beslemeden daha az başarılı olan çocuğun bazı özelliklerini ortaya çıkarmasını sağlayabilir, herkesin farklı olduğunu, kardeşinin başarılı olduğu konularda kendisi başarılı olmasa da kendisinin, örn. "Sesinin çok güzel olduğunu" ya da "çok güzel resim yaptığını" söyleyenler .   
Asla taraf tutmayın
Taraf tutma da Kardeşlerin Arasında OLUŞAN rekabetin önemli Diğer köklerindendir. Bir problemle karşılaşıldığında anne ya da baba da çocuk tarafı tuttuğunda diğer çocuk hiçe sayıldığını düşünebilir. Daha da önemlisi anne babalar taraf tuttuklarında bazı kabahatleri görmezden gelebilirler, ceza vermemek için bazı bahaneler yaratabilirler ya da diğer çocuğu daha cezalandırabilirler. Anne babalar unutamaz da çocuklar unutmaz. Bir başka olay da daha önce ceza alan çocuk kardeşinin ceza almadığını görürse çocukların rekabeti sağlıksız bir hale getirebilir "Niye ben hep ceza alıyorum da kardeşim hiç almıyor" diye düşünebilir ve kızgınlığını kardeşine yansıtabilirabilir. Anne-babalar önce kendi problemlerini düzeltmeliydi. Onun birine eşit davranmaklardaki harcamalı zamanlarını eşitleme davranışı. Anne babalarından birinin özellikleri kendilerine daha fazla benzetseler de ki bu olabilir- diğer çocuklarına da de davranabilirler. İki kardeş birbirlerine kavga ederek onu ikisini de dinleyin ve "eminim ki siz bunu aranızda çözebilirsiniz, onu ikinize de dinledim ve bunu çözmek zor değil hadi odanıza giderek bunu bir düşünün" diyerek sorunu ikisinin birlikte çözmesine teşvik edin. "Evet ablan haklı" ya da "daha küçük sen alttan alıver" gibi tabirler kullanmayın.
Etiket yapıştırmayın
Anne babaların yaptıkları Bir Başka hata da çocuklarına Çeşitli etiketler yapıştırmalarıdır. Çocuklardan daha iyi sonuçlanı sürekli söylenen "haylaz, miskin, tembel, yaramaz" gibi kelimeler diğer çocuğun kendini daha üstün görmesine ve sözde "haylaz" olanın kıskanmasına yol açacaktır. "Ablan hiç böyle şeyler söylüyor mu, ondan biraz örnek al, ne kadar ayıp, sen hep böylesin zaten" demek de kötü bir kıyaslamadır.
Olun Doğru rol modeli
Tabii bütün, Bunları yaparken Cardio ZAMANDA anne baba Olarak iyi birer rol modeli de olunmalıdır. Anne babalar çocukların ön tartışmamaya dikkat etmeli eğer mecbur kalıp tartışılabiliryorsa da sağlıklı ve demokratik bir tartışma yapılabileceğini gösterebilirler bunlara da tartışırken anne babalarını model olarak alsınlar. Girmeyin Tartışırken de kıyaslamalara. Eşler arası yapılan kıyaslamalar da çocukları olumsuz olarak etkiler. Yapılan çalışmalarda "Ayşe'nin kokası ya da Fatma'nın kokası hiç beğenmezsiniz" şeklinde kıyaslamalar ileride çocuğunuzun da büyüdüğünde eşleme ve çocuklarıyla aynı kıyaslamalara girme olasılığının yükseldiğini gösteriyor.     


Eşit zaman geçirin
Çocuklarınızı karşılaştırmadığınız gibi çocuklarınızla Eşit zaman geçirmeye de özen gösterin. Dikkatinizi çekmeniz için her şeyi yapacaklar ve birlikteleriyle muhaber ederseniz dikkatinizi çekmeye çalışacaklardır. Ancak bir çocuğunuza daha fazla ilgi gösterirseniz diğeri hayal kırıklığına uğrayacağınız yine bir rekabet ortamı yaratmış olursunuz. İkisine de  çoğunlukla  Eşit zaman ayırırsanız ziyaretinde bu Eşit ZAMANDA kaliteli zaman geçirirseniz, Arada Bir küçük kardeşle ilgilenmenize "abla" ya da "abi" sesini çıkarmayabilir.